Tworzenie i testowanie aplikacji mobilnej dla seniorów

Żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, co sprawia, że licza osób starszych będzie wzrastać. Właśnie dlatego warto uważnie przyglądać się ich potrzebom. Seniorzy coraz częściej korzystają z nowoczesnych technologii, w tym ze smartfonów czy tabletów. Projektanci urządzeń i aplikacji mobilnych powinni zatem brać tę grupę w swoich przedsięwzięciach.

Projektowanie dla seniorów – aplikacje mobilne

Zwykle osoby starsze korzystają z aplikacji mobilnych w taki sam sposób jak młodsi użytkownicy, dlatego nie można mówić o całkowicie odmiennej grupie docelowej. Istnieją jednak pewne bariery, które musi uwzględnić projektowanie dla seniorów.

Aby projektowanie dla seniorów przynosiło oczekiwane rezultaty, należy dostrzec bariery psychologiczne, które wiążą się ze słabą znajomością technologii, która jest charakterystyczna dla osób starszych w Polsce. Brakuje im konceptualnych modeli, dzięki którym mogliby zrozumieć działanie powszechnie stosowanych mechanizmów. Postrzeganie internetu przez współczesnych seniorów różni się od naszego, o czym nie można zapominać. Dobrze też mieć na uwadze, że aplikacje mobilne dla osób starszych dotyczą głównie tematyki zdrowia, komunikacji, wsparcia w życiu codziennym czy używania samego smartfona. Projektanci tworząc aplikacje mobilne powinni mieć też na uwadze, że seniorzy mają zwykle mniejszą styczność z internetem niż młody użytkownik, podobnie zresztą jak z nowoczesnymi technologiami.

Co należy uwzględnić tworząc aplikacje dla seniorów?

Niezwykle istotnym czynnikiem, który musi zostać uwzględniony w projektowaniu dla seniorów, są też bariery fizyczne związane ze wzrokiem, słuchem oraz zdolnościami motorycznymi. Przekładają się one na mniejszą precyzję w korzystaniu ze sprzętu.

Pogorszenie wzroku wpływa na ostrość widzenia z bliska, zmienia się także postrzeganie kolorów – fioletowy staje się słabiej widoczny, prawie niemożliwe staje się rozróżnienie ciemnoniebieskiego i czerni. Z wiekiem pojawiają się również różne choroby narządu wzroku.

Seniorzy często skupiają uwagę na elementach niezwiązanych z zadaniem do wykonania, co skutkuje wolniejszą pracą. Właśnie dlatego aplikacja mobilna, która ma być użyteczna dla osób starszych, nie powinna posiadać zbędnych elementów. Im mniej rozpraszających punktów, tym mniej okazji do porzucenia wykonywanego zadania.

Projektowanie dla seniorów musi uwzględniać powyższe kwestie, inaczej nawet pozornie najlepsza aplikacja mobilna nie będzie spełniać swoich zadań. Jest to grupa wyczulona na wszelkie błędy i niskiej jakości projekty, dlatego warto zadbać nawet o najdrobniejsze szczegóły.

Voice user interface przydatny również dla osób starszych

Tym, co może znacznie ułatwić dojrzałym użytkownikom korzystanie ze smartfona i innych nowoczesnych technologii jest voice user interface, czyli interfejs głosowy. Do najpopularniejszych z nich należy wirtualny asystent Siri, z którego mogą korzystać posiadacze sprzętu z systemem iOS; warto wspomnieć też o S-Voice, dostępnym dla użytkowników Androida.

Dzięki voice user interface możliwe jest operowanie telefonem bez klikania, a nawet spoglądania na ekran. To bardzo wygodne rozwiązanie zarówno wtedy, gdy niemożliwe jest korzystanie z interfejsu dotykowego, jak i właśnie dla seniorów, których dłonie nie są w pełni precyzyjne. Obsługa smartfona dzięki voice user interface może być naprawdę prosta. Rozwiązuje on problem natłoku aplikacji w tradycyjnym interfejsie czy rozproszenia podczas korzystania z niego. Voice user interface jest także idealnym rozwiązaniem dla osób o słabszym wzroku, a nawet niewidomych.

Testowanie aplikacji mobilnej

Testowanie aplikacji mobilnej jest konieczne, by dowiedzieć się czy spełni ona oczekiwania użytkowników oraz czy prezentuje odpowiednią jakość. Niezależnie od tego, do kogo skierowana jest aplikacja mobilna wymaga ona przeprowadzenia odpowiedniej uwagi. Na co zwrócić uwagę podczas testowania aplikacji mobilnej?

Zawsze należy sprawdzić działanie aplikacji na różnych platformach z różną wersją działania systemu operacyjnego. Istotne są różne prędkości łącza internetowego i działanie aplikacji, gdy jest ona offline. Testowanie aplikacji mobilnej wymaga sprawdzenia jej pod kątem działania w chwili otrzymania smsa lub połączenia przychodzącego. Równie ważne jest to, co dzieje się, gdy aplikacja przechodzi do tła, a następnie jest ponownie aktywowana. Aplikacja mobilna powinna zostać też przetestowana pod kątem poziomego i pionowego widok. Dla pewności najlepszego działania kontroli wymaga praca aplikacji z aparatem czy GPS-em, zużycie baterii i wygląd na różnych rodzajach oraz wielkościach ekranu.

Odpowiedź na potrzeby seniorów

Projektowanie dla seniorów to bardzo istotna kwestia, ale i duże wyzwanie. Rośnie zapotrzebowanie na technologie dostosowane do wymagań oraz możliwości osób starszych. Seniorzy coraz częściej sięgają po smartfony, które bywają zaprojektowane specjalnie dla nich, ale i chętnie korzystają ze standardowych urządzeń dostępnych na rynku.

Właśnie dlatego warto tworzyć aplikacje mobilne do nich skierowane, by jak najbardziej ułatwić oswajanie się z nowym urządzeniem. Warto, by projektanci zwrócili uwagę na voice user interface, który jest odpowiedzią na wiele problemów charakterystycznych dla podeszłego wieku. Dla pewności, że produkt spełni oczekiwania użytkowników, zawsze należy zadbać o staranne testowanie aplikacji mobilnej.